Історія реклами

Реклама в старые времена в Украине, старые вывески

Субота 18 Лютого, 2023

Історія розвитку реклами від початку до сьогодення

Що таке реклама зараз знає і дитина. Це не дивно, адже вона зустрічається абсолютно всюди, може подаватися «в лоб» чи ненав’язливо у текстах, фільмах, піснях чи інших різновидах масової культури. Однак насправді мало хто знає як виник цей термін, які види реклами бувають та як реклама видозмінювалася з роками.  

Звідки походить слово «реклама»?  

Цей термін в українській мові з’явився з латинського  «reclamare», себто викрикувати. Раніше воно застосовувалося до глашатаїв, основне завдання яких полягало в повідомленні населенню важливої інформації (так, білборди значно полегшили б їхнє існування).  

Коротка історія реклами 

Візуальна реклама на початкових етапах свого існування була тісно пов’язана з орнаментами, малюнками та скульптурами та спостерігалася ще в епосі палеоліту. Надалі вона проявлялася в політичних агітаціях (написи на каменях, графіті чи спеціально оброблені дошки за часів античності), інформації про продуктові лавки (вирізані з дерева чи полотна розфарбовані вивіски в період Відродження), розповсюдженні будь-яких даних з початком промислового виробництва паперу. 

Виготовлення реклами було надзвичайно дорогим, допоки у 20 столітті цей спосіб поширення інформації не відокремився у самостійну галузь і не став чимось на кшталт мистецтва. Цей інструмент став важливим елементом в формуванні економіки багатьох країн, адже рекламний бізнес дає робочі місця десяткам мільйонів людей по всьому світу й активно зростає надалі.   

Реклама в старі часи на вході в будівлю

В чому особливості реклами?  

Рекламний бізнес став чи не першим розділом маркетингу, який дійсно враховував потреби споживачів, визначав їхні так звані «больові точки» та активно вивчав їхню психологію. Це привело до появи нових сфер діяльності, зокрема «рекламного дослідження ринку».  

Різновиди сучасної реклами  

На початку 20 століття реклама охоплювала переважно газети, яка була настільки ефективною, що 80% вартості примірника забезпечувала саме вона і лише 20% читачі. З 1922 року на ринку з’явилося радіо, а згодом і телебачення, які «перехопили» ініціативу.  

Сучасні рекламні послуги включать в себе оголошення в/на:  

  • онлайн та офлайн ЗМІ;  
  • транспорті;  
  • друкованих матеріалах;  
  • мережі Інтернет;  
  • місцях продажів;  
  • сувенірній продукції; 
  • маркетингових заходах.  

Одним з найбільш популярних, навіть за часів активного використання Інтернету, різновидів залишається зовнішня реклама. Вона проста у виготовленні, ефективна, доступна як для маленьких, так і для великих бізнесів.  

Зовнішня реклама це:  

Для зовнішньої реклами характерна підвищення стійкість матеріалів, використання великогабаритної продукції, яскравих кольорів та великих деталей, щоб вони були помітними здалеку на автомобілі чи для пішоходів.  

Внутрішня реклама включає в себе всі плакати та наклейки в торгових залах, стікери для підлоги, найрізноманітніші стелажі, воблери, вивіски та знаки, листівки, брошури тощо. Вона має меншу вартість, виготовляється з менш стійких матеріалів.